top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOla Englander - Botten

Brexit


Odliczali miesiące a potem dni. Teraz zostały już tylko godziny i minuty. Dzisiaj, o godzinie 23:00 Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Po 47 latach członkostwa jest to ważne wydarzenie nie tylko dla tych co mieszkają w UK ale także dla 27 krajów pozostających w UE, które teraz wydają się jeszcze bardziej zjednoczone nowym doświadczeniem.


Dzisiaj o godzinie 23:00 nastąpi długo wyczekiwany w UK brexit. Po 3,5 roku od momentu kiedy ludzie zagłosowali za brexitem, ten moment nadejdzie dzisiaj. Wystąpienie z europejskiego zgromadzenia, z europejskich struktur, obowiązków i praw nie nastąpi jednak tak szybko. Nadal będziemy mieć 11-miesięczny okres przejściowy. Dopiero wtedy formalnie, cała UK będzie poza UE. W międzyczasie, dla normalnych, codziennych obywateli nadal będą obowiązywać te same zasady i reguły. Historyczny moment będzie jednak na zawsze odznaczony na kartach kalendarza. Nieodwracalnie.


W radiu i telewizji głosą są podzielona, niektórzy są załamani. Tylko Anglia i Walia głosowały za brexitem. Północna Irlandia i Szkocja były i nadal są przeciwko. Wydaje mi się jednak że większość Brytyjczyków na dzień dzisiejszy cieszy się, celebruje i wiwatuje z tej okazji mówiąc że kajdany Europy zostały wreszcie zerwane. Organizują imprezy, spotkania, wycieczki autokarowe do Londynu, prześcigają się w planowaniu jak będą dzisiaj wieczorem świętować ten historyczny dla Europy moment.


A dla mnie, Polki żyjącej w UK, jest to przykre.

2 commentaires


Gosia Englander
Gosia Englander
09 févr. 2020

Przykro ze Brexit nastapil. Anglia duzo straci na tym i nastepne nasze pokolenia. Niestety nie mozna temu juz zaradzic. Nastapilo wreszcie. Trzeba rozpoczac nowy rozdzial naszego zycia , zycia w po-Brexistowsiej Angli. Szkoda tylko Szkocji i Irlandi. Chcialy zostac w Uni i powinny w niej byc.

J'aime

Krzysztof Englander
Krzysztof Englander
31 janv. 2020

Masz rację Olu . Dezinformacja , arogancja premiera Cameroona ma zakonczenie dzisiaj o 23.00 . Pozostaje mieć nadzieje , że wynegocjonowane warunki wyjścia Wielkiej Brytanii pozwolą żyć w zgodzie wszystkim .

J'aime
bottom of page