Spotkania autorskie
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie
Dzięki uprzejmości pani dyrekor Powiatowej Biblioteki Publicznej – Barbary Gusman – odbyły się dwa ciekawe i żywe spotkania autorskie w nowym gmachu popularnej biblioteki.
Na pierwszym spotkaniu gościły dzieci z klas czwartych, piątych i szóstych z lokalnej szkoły. Dzieci z energią i entuzjazem zajęły miejsca i aktywnie brały udział w spotkaniu. Temat Wielkiej Brytanii i różnic między szkołami w Polsce i na wyspie okazał się niezmiernie popularny. Dzieci chciały wiedzieć po prostu wszystko, nawet jak często odbywają się sprawdziany z w-fu i ile jest prac domowych na tydzień.
Mateusz i Julia, bohaterowie książki zajęli honorowe miejsca na czerwonej sofie. Pani Dyrektor, która prowadziła spotkanie i wywiad ze mną, zaprosiła mnie na drugą, honorową czerwoną sofę. Dużo pytań było skierowanych też prosto do Mateusza, gdyż każdy chciał usłyszeć z jego ust, na przykład czy czuje się bardziej Polakiem czy Anglikiem, czy chciałby mieszkać w Polsce i chodzić do Polskiej szkoły.
Nagrody za uczestnictwo i aktywny udział w rozmowie były typowo angielskie. Przywiozłam z Anglii długopisy udekorowane flagą brytyjską. Okazały się chętnie otrzymywaną niespodzianką.
Dzieci poczęstowane były też po spotkaniu pysznymi piernikami, z inicjatywy pani Dyrektor, z którymi ruszyły w powrotną drogę do szkoły.
Na drugie spotkanie zaproszoni byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, lokalni mieszańcy Wejherowa oraz przyjaciele i znajomi. Tym razem na uczestników czekały nie tylko pierniki, ale też gorąca herbata i kawa podane w bibliotece. Dwie piękne czerwone sofy gościły już tylko dorosłych gdyż dzieci, Mateusz i Julia, wróciły do domu.
Nie zabrakło także na tym wieczornym spotkaniu moich przyjaciółek z czasów studenckich na Politechnice Gdańskiej. Była Teresa i Jola z siostrą Basią – inspiratorką dzisiejszych spotkań.
Gości byli ciekawi różnic kulturowych między Wielką Brytanią i Polską. Długo rozmawialiśmy. Z przyjemnością opowiadałam o tradycjach, obyczajach, życiu i szkołach w Anglii. Wszyscy chętnie częstowali się typowymi angielskimi słodyczami, które przywiozłam specjalnie na tę okazję. Na młodszych uczestników czekały kolejne długopisy z flagami.
Po zakończonym spotkaniu, choć bardzo ciężko było się rozstawać tylko po kilku godzinach rozmowy, z satysfakcją podpisywałam moje książki dla ich nowych nabywców. Jak wyraził się jeden z uczestników spotkania ” jeszcze nigdy nie otrzymałem książki z autografem autora”.
Dziękuje Pani Dyrekor i pracownikom Biblioteki za zorganizowanie dzisiejszych spotkań autorskich, za przyjazną atmosferę i ich gościnność.
Dziękuje także Wam wszystkim, że przybyliście na moje spotkania, dziękuje że tak miło mi się z Wami rozmawiało.
I oczywiście życzę zajmującego czytania ” książek z autografem” – bo takie czyta się przecież dużo przyjemniej.
Podstawowa Szkoła Społeczna “Niedźwiednik” w Gdańsku
Tym razem z przyjemnością gościłam w Podstawowej Szkole Społecznej “Niedźwiednik”. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Joanny Nowackiej odbyły się w ciągu jednego dnia aż trzy spotkania autorskie dla różnych grup wiekowach.
Przygotowaliśmy nasz stół z książkami i akcentami brytyjskimi, razem z nagrodami za aktywność dla najbardziej zaangażowanych uczniów.
Na początku rozmawiałam z najmłodszą grupą uczniów, od zerówki do klasy drugiej. Tutaj dzieci były bardzo ciekawe jak długo Mateusz jest już w Anglii, co mu się najbardziej podoba w szkole i w angielskiem domu.
Następna grupa to były już klasy od trzeciej do czwartej. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami z krótkich wizyt do Anglii, ciekawiły je szczegóły dotyczące rodziny królewskiej i tradycji brytyjskich. Dzieci dopytywały się o Mateusza szkołę i jego codzienne lekcje i obowiązki szkolne.
Na zakończenie przyszły na spotkanie klasy najstarsze. Tutaj dzieci były bardzo zainteresowane wszystkimi aspektami brytyjskimi, rozmawialiśmy o historii i geografii Wielkiej Brytanii. Dzieci wypytywały o prace domowe i kartkówki w szkole, doliczały się nawet każdego dyktanda. Te najstarsze dzieci miały już dużą wiedzę ogólną i spotkanie dzięki temu nabrało ciekawych aspektów i nawet chwilami odbywało się w języku angielskim.
Mateusz z przyjemnością odpowiadał na pytania swoich rówieśników. Umiejętnie też wplatał infromacje o nowej szkole prywatnej i także porównywal obie szkoły.
Najbardziej podobał mi się jeden uczeń, który jako pierwszy zgłosił się z pytaniem, czy moja książka jest już bestsellerem? Pytanie super na miejscu ale nie mogłam jeszcze odpowiedzieć twierdząco, bo książka jest w promocji autorskiej nowo-wydanych publikacji. Ten chłopiec natomiast bardzo entuzjastycznie odpowiedział, że on chętnie pomoże i przyczyni się do jej popularności. Jako nowy autor byłam zachwycona entuzjazjem i inicjatywą młodego ucznia.
Dziękuje Pani Dyrekor i Panu Marcinowi za zorganizowanie dzisiejszych spotkań autorskich, za przyjazną atmosferę w szkole i za gościnność, zarówno kadry pedagogicznej, jak i uczniów.
Dziękuje także za przepiękne kwiaty, które długo jeszcze cieszyły nasze oczy w domu.
Spotkanie Kreatywnego Klubu Książki
Biblioteka Manhattan, Gdańsk
Już niedługo spotkanie na które zostałam zaproszona przez Panią Martę Jankowską. Szczegóły spotkania w linku powyżej, natomiast adres i data spotkania poniżej .
Filia:
Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82), Gdańsk
Data wydarzenia:
14.11.2019
Godzina rozpoczęcia:
17:30
Zapraszam!