top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOla Englander - Botten

Podsumowanie roku

Spotkanie w szkole dla rodziców klasy ósmej. To nawet nie było zwykłe spotkanie ale uroczystość podsumowujące osiągnięcia i sukcesy dzieci. Klasa ósma jest już drugą klasą w szkole średniej i na tym etapie kończy poziom edukacji nazywany KS3 (Key Stage 3 – Kluczowy / Końcowy Etap 3). Poprzednie etapy KS1 i KS2 są zrealizowane w sześcioletniej szkole podstawowej. Od przyszłego roku uczniowie rozpoczynają etap KS4, który doprowadzi ich do egzaminów GCSE w klasie jedenastej. Egzaminy te zaliczać się będą do dyplomu ukończenia szkoły średniej (GCSE); będą również przepustką do matury w klasie trzynastej.

Czyli uroczystość dzisiejsza była ważna. Ciekawa byłam czego się dowiem, kto zasłuży na nagrodę lub wyróżnienie. W szkole jest dziesieć klas w każdym roczniku i maksymalnie 30 dzieci w klasie, więc dla celów logistycznych szkoła przygotowała dwa spotkania, na każdym po pięć klas z towarzyszącymi rodzicami. Spory tłum.

Ogólne przesłanie szkoły i motto jest calkowicie inne od przesłania szkoły prywatnej gdzie wcześniej, przez cztery lata, chodził Mateusz .

Tam rodzice byli niemile widziani jeżeli interesowali się szkołą lub dzieckiem. Uczeń oddany był szkole na wychowanie i na naukę. Szkoła życzyła sobie zachować stuprocentowy patent na dziecko. Rodzice zapłacili czesne więc mieli teraz czas na siebie i swoje życie a szkoła nie chciała, aby ktokolwiek wtrącał się im w cokolwiek.

Tutaj zaś liczą na współpracę z rodzinami, chcą aby rodzice interesowali się i wspierali swoje pociechy. Szkoła chce, aby rodzina była stałym połączeniem między szkołą a uczniem. W ten sposób tworzy się trójkąt wsparcia i sukcesu. Spodobało mi się to podejscie i takie wytłumaczenie obopólnej współpracy. My rodzice, jesteśmy bazą i wsparciem dla trójkąta a naszym wspólnym celem jest to, aby nasza pociecha osiągnęła sukces.

Tutaj „sukces” ma bardzo szerokie znaczenie, bo system edukacyjny nie tylko uwzględnia pod tym terminem osiągnięcia akademickie, ale przede wszystkim stawia na całościowe wspieranie, wychowanie i rozwój ucznia. Sukces można dlatego osiągnąć w każdym podejściu i aspekcie życia, nauki w szkole czy w wychowaniu. Sukces może i na pewno osiągnie każdy uczeń. I takie było dzisiaj przesłanie szkoły dla nas rodziców. Bardzo motywujące dla dzieci i bardzo upewniające rodziców, bo przecież wszyscy chcieliśmy usłyszeć że nasze dzieci odniosą w tej szkole sukces.

Opiekun roku wyjaśnił, że z każdego przedmiotu nauczyciele typowali osoby do wyróżnienia. Opiekun roku podjął na końcu ostateczną decyzję i z puli wszystkich nominacji, wybrał dwie osoby na każdy przedmiot. Nominacje mogły być dowolne: za koncetrację, za polepszenie wyników, za bycie najlepszym w danym przedmiocie, za pomaganie kolegom. Nie było wyjaśnień przy podawaniu nazwisk wybrańców, a zasługa na takie lub inne wyróżnienie znana była tylko indiwidualnym nauczycielom przedmiotowym.

Tak więc osoby, który były wyczytywane i wychodziły na środek audytorium, czymś specjalnym się wyróżniły, ale nikt nie widział czym. I chyba nie musiał. Wszyscy klaskali a dzieci były bardzo dumne.

Potem były nagrody za osiągniecia sportowe, za udział w życiu szkoły, za oprowadzenie nowych uczniów po klasach jak był dzień otwarty, za frekwencję itd…

Nagrody były symboliczne ale duma ogromna. Każdy uczeń odniósl dzisiaj sukces! Widać to było po ich twarzach i uśmiechach.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Egzaminy SATs

Ostatni cały tydzień nauki w szkole. Potem jeszcze dwa dni i już zakończenie roku. To jest już tydzień całkowitych luzów, zabawy i relaksu. Dzieci kompletnie niczego się nie uczą, oglądają filmy, graj

bottom of page